Pizza i wino! Duet idealny.

Pizza i wino! Duet idealny.

Jak się okazało, moja nowa pizza robiona na kamieniu świetnie komponuje się z winem. Do tej pory dla mnie pizza = piwo ale odkąd SOLOVINO zaproponowało mi jedno z ich win, które świetnie skomponowało się z pizzą, jestem zauroczona tym połączeniem i już wiem, że właśnie to wino będę kupowała do pizzy.

 

Jak się jest odpornym na wiedzę o winie to najlepiej zaufać ekspertom i mieć kilka perełek, które można podać do serwowanych przez siebie dań. Nie trzeba być somelierem i jeżeli ufacie mojemu kulinarnemu gustowi to polecam:  Barbera d'Asti La Lippa wino czerone, wytrawne, rocznik 2011. Wino o bogatym, wiśniowym owocu, pięknym głębokim kolorze i świeżym, owocowym zapachu. Generalnie łatwo pijalne, z nieprzesadzoną kwasowością, mające swój charakter. Rześkie, młode, pełne w ustach -  świetne w towarzystwie prostej włoskiej kuchni np. pizzy lub makaronu. Zwróciłam uwagę na etykietę i zastanawiałam się co ona przedstawia. Jak się okazało jest to scenka z podwórkowej włoskiej gry La Lippa ( stąd nazwa wina). W ogóle wszystkie etykiety tego producenta sa urokliwe i mają swój styl, dzięki czemu wina te świetnie wyglądają jako prezent. Przetestowałam je do pizzy na żywych organizmach i uczta była nieziemska.

 

Składniki na ciasto z przepisu i mąki z kamiendopizzy.pl

 

 

 

Barbera d'Asti La Lippa wytrawne z jednego z najlepszych regionów we Włoszech, Piemontu ( stolica Turyn).  Z tego regionu pochodzą sławne i bardzo drogie  wina Barolo i Barbaresco. Na szczęście są tam też wina nie tylko dla ludzi z zasobnymi portfelami - mam na myśli Dolcetto uważane za jedno z najlepszych win codziennych w ogóle a także Barberę, która jest uważana za wino środka - ma dużo owocowej świeżości a równocześnie daje wina trochę głębsze niż Dolcetto. Barbera d'Asti La Lippa to wino od niewielkiego producenta La Gironda. Barbera to rodzaj wina robionego z odmiany winogron o takiej właśnie nazwie. To jest natywny szczep piemoncki i tam właśnie daje najlepsze efekty. Barbera d'Asti to nazwa oficjalnej apelacji winnej  położonej wokół miasteczka Asti - winiarstwo włoskie podobniej jak francuskie jest bardzo szczegółowo uregulowane  administracyjnie i jakościowo, czego wyrazem jest właśnie system apelacji. Cena wina: 39 zł.

 

 

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

*